Parafia Św. Mikołaja w Skwierzynie

 • Ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej
  Ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej
 • Matka Boska Klewańska Wspomożycielka Wiernych
  Matka Boska Klewańska Wspomożycielka Wiernych
 • Parafia Skwierzyna
  Parafia Skwierzyna

  Kościół parafialny pw. Św. Mikołaja

 • Kościół pw. św. Mikołaja
  Kościół pw. św. Mikołaja
 • Kościół sw. Mikołaja
  Kościół sw. Mikołaja
 • Kościół Zbawiciela
  Kościół Zbawiciela
 • Kościół Zbawiciela
  Kościół Zbawiciela

  Kościół Zbawiciela

Triduum Paschalne 2021

6. W Wielki Czwartek, Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne, które zakończymy Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania; obrzędy Triduum będą sprawowane bez udziału wiernych, w liturgii uczestniczy tylko służba liturgiczna oraz osoby pełniące w czasie liturgii konkretne zadania, prosimy o zrozumienie i udział w modlitwie Triduum przez transmisję online

Wielki Czwartek - 1.04. - g.18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej

dzień ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa; liturgia bez obrzędu umycia nóg, indywidualna adoracja N. Sakramentu po liturgii do g.22.00; wierni w adoracji uczestniczą poza kaplicą;

- spowiedź w kościele św. Mikołaja g.7.00-9.00; 15.00-17.00;

Wielki Piątek - 2.04. - g.18.00 Liturgia Męki Pańskiej

- dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu; nie sprawuje się Mszy św.; wszystkich między 18 a 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły, od 14 i po 60 roku życia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych; zachęcamy do zachowania postu aż do Wigilii Paschalnej;

- g.8.30 droga krzyżowa; g.15.00 koronka do MB, rozpoczynamy nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego; transmisja online;

- indywidualna adoracja N. Sakramentu po liturgii do g.22.00, wierni w adoracji uczestniczą poza kaplicą

- spowiedź w kościele św. Mikołaja g.7.00-9.00; 15.00-17.00;

Wielka Sobota - 3.04. - g.18.00 Liturgia Wigilii Paschalnej

Kościół trwa na modlitwie przy Grobie Chrystusa, rozważa Jego mękę, śmierć i oczekuje Zmartwychwstania;

- spowiedź w kościele św. Mikołaja g.7.00-9.00; 15.00-17.00;

- zgodnie z decyzją Ks. Biskupa w naszej diecezji nie ma wspólnego święcenia pokarmów; pokarmy błogosławimy przed świątecznym posiłkiem w gronie rodziny;

7. Niedziela Zmartwychwstania, 4 kwietnia, Msze św. jak w każdą niedzielę; nie ma procesji rezurekcyjnej o g.6.00, Msza św. z uroczystym błogosławieństwem N. Sakramentem o g.7.00 w kościele św. Mikołaja, transmisja online; aby ułatwić bezpośredni udział w liturgii pozostałe Msze św., również dodatkowa o g.16.00 w kościele Zbawiciela

Triduum Paschalne 2021 - Filie

8. Na filiach nie będzie Liturgii Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty; Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania jak w każdą niedzielę, bez procesji rezurekcyjnej

- spowiedź - Świniary - wtorek g.16.30; Murzynowo - środa g.16.30.

9. Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia, Msze św. jak w każdą niedzielę; pierwsza Msza św. o g.7.00 w kościele św. Mikołaja transmitowana online; pozostałe Msze św., również dodatkowa o g.16.00 w kościele Zbawiciela.

Wskazania na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

 

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze przekazał proboszczom wskazania na tegoroczny Wielki Tydzień i Triduum Paschalne.  Oto najważniejsze postanowienia tego dokumentu:

 1. Biskup diecezjalny podtrzymuje do odwołania ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Dyspensa dotyczy wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a także katolików przebywających na jej terytorium.
 2. W celu uchronienia wiernych przez zagrożeniem epidemicznym w kościołach należy ściśle przestrzegać aktualnych ograniczeń nałożonych przez władze. Według obecnie obowiązujących przepisów w kościele może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych Należy zachowywać dystans społeczny (min. 1,5 m) oraz zasłaniać usta i nos maseczką (z wyjątkiem celebransa). Obowiązujący limit osób winien być każdorazowo podawany w ogłoszeniach oraz umieszczony na wywieszce znajdującej się na drzwiach kościoła. Obowiązkiem duszpasterzy jest dopilnowanie, aby zasady te były przestrzegane.
 3. Procesja upamiętniająca wjazd Pana do Jerozolimy w Niedzielę Palmową może się odbyć wyłącznie wewnątrz kościoła i jedynie z udziałem celebransa i asysty liturgicznej. Wierni pozostają na swoich miejscach. Transmisja z obchodów Niedzieli Palmowej w Gorzowie Wlkp. odbędzie się o godz. 10.30 na antenie TVP 3 Gorzów Wielkopolski.
 4. Msza Krzyżma zostanie odprawiona w Wielki Czwartek o godz. 10.00 w gorzowskiej katedrze. Weźmie w niej udział jedynie niewielkie grono wyznaczonych kapłanów oraz osób posługujących.
 5. Celebracje Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgii ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek i Wigilii Paschalnej w Wielką Noc sprawowane pod przewodnictwem biskupa w gorzowskiej katedrze transmitowane będą od czwartku do soboty o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.
 6. W Wielki Czwartek wieczorem Mszę Wieczerzy Pańskiej sprawuje się bez obrzędu obmycia nóg. Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji (tzw. „ciemnicy”) przenosi się tylko przy udziale najbliższej asysty, bez udziału wiernych Kaplicę adoracji, tzw. „ciemnicę”, należy urządzić w miejscu, w którym wierni będą mogli zachować zasadę dystansu oraz w sposób skromny, aby w przygotowania angażować jak najmniejszą liczbę osób. Te samy zasady należy zachować w odniesieniu do Grobu Pańskiego.
 7. W Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek do modlitwy powszechnej należy dołączyć specjalne wezwanie o ustanie pandemii. Podczas Adoracji Krzyża tylko celebrans oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek. Pozostali wierni czynią to przez przyklęknięcie lub skłon.
 8. W Wielką Sobotę tradycyjne błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w kościołach i na zewnątrz świątyń jest odwołane. Jedynie biskup diecezjalny pobłogosławi pokarmy w gorzowskiej katedrze. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi o godz. 11.00 TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Wiernych, którzy chcą pobłogosławić pokarmy wielkanocne, zachęcamy do korzystania z tej transmisji. Wspólna modlitwa z biskupem oraz gest błogosławieństwa wykonany przez jednego z domowników obejmie pokarmy przygotowane w domach do pobłogosławienia. Błogosławieństwo pokarmów może się odbyć także w gronie domowników przed śniadaniem niedzielnym. Pomoc do przeprowadzenia tego obrzędu można pobrać tutaj.
 9. Liturgia Paschalna w Wielką Noc sprawowana jest wewnątrz kościoła. Nie przygotowuje się ogniska. Do poświęcenia ognia należy użyć zwykłej świecy. Pokropienie wiernych wodą święconą podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych powinno mieć charakter symboliczny.
 10. Nie odprawia się procesji rezurekcyjnej.
 11. Wierni chorzy na Covid-19, członkowie ich rodzin, pracownicy służby zdrowia i wszyscy, którzy opiekują się zakażonymi, mogą skorzystać z odpustu zupełnego udzielonego przez Penitencjarię Apostolską. Warunkiem uzyskania tego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność przez środki masowego przekazu z celebracją Mszy św., odmawianiem Różańca Świętego, nabożeństwem Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. Odpust ten można również uzyskać wtedy, gdy wierni odmówią przynajmniej Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, „ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe”.
Do góry
JSN Solid 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework